Tamamen kişiye özel hobi amaçlı dizayn edilen sebze ve meyve yetiştirmek için kendi üretim alanınıza hobi bahçesi denir.

Balkonda Hobi Bahçesi

Balkonda Hobi Bahçesi

Şehir hayatından stressinden bunalan insanların ev balkonlarında kısıtlı imkanlarla oluşturduğu hobi bahçeleri insanın mutlu olmasına ve stress atmasına birebirdir. Doğayı evinize taşımanızı sağlar… İnsana bilgi ve birikim katar. Balkonda bitkilerini güneş alabilecekleri yerlere konumlandırın.

 

Görsel alıntıdır. Kaynakça

Balkonda Yetiştirilebilen Meyve Ağaçları

Büyükşehirlerde insanın yeşile olan özlemini ve yetiştirmekle yükümlü oldukları çoçuklarına doğal hayatı sınırlı sayıda da olsa evlerinin balkonlarında yaşatmaya çalışmaktır. Balkonunuzda yetiştirebileceğiniz başlıca meyveler: limon, bodur elma , bodur armut, bodur kiraz, bodur kavun, bodur mandalin gibi bütün bodur meyve ağaçlarınızı kolayca balkon ve bahçelerinizde kurallarına uygun yetiştirebilirsiniz.

Hobi Bahçenizde Yetiştirebileceğiniz Sebzeler

Akşam eve gelir sebzelerin bakımlarını yaparken şehrin tüm stressini üzerinden atmanın en güzel yoludur; balkonunuzda yetiştirdiğiniz sebzeler. Balkonda Hobi bahçenizde yetiştirebileceğiniz sebzeler şunlardır;

New York’ta bir mobil konteyner bahçesi. Fotoğraf: Francisco Collazo

Domates, biber, salatalık, sırık fasulyesi, çilek, soğan, marul, nane ( nane evinizin mis gibi kokmasını sağlar.) Balkonunuza ve evinizin büyüklüğüne göre çeşitleri çoğaltabilirsiniz.

 

Hobi Bahçesi Kaolin Kili Kullanımı

Hobi bahçelerinin kurulmasının başlıca sebeplerinden birinde doğallık gelir. İnsanlar kurmuş oldukları hobi bahçelerinin bakımlarını bilinçli olarak yapmamaktadırlar. Zararlı böceklerden kurtulmak için insanlar doğal isim altında satılan ilaçları kullanmaktadırlar. Ama bu kimyasallar organik üretime zarar vermektedirler.

Hobi bahçesi nedir

Gerçek bakım maden ocaklarından çıkarılan doğal taş halinde çıkarılmış doğal mineral yüklü doğal kaolin kilidir.  İçerisinde kükürt ve taş kireç bulunmaktadır. Organik tarımda kükürt tercih edilir, bitkilerinizde oluşan hastalıklara karşı kükürt koruma sağlar.  Kükürt protein içerir. Toprakta ph değerini dengeler ve bitkiye enerji verir. Böylelikle bahçenizde yetiştirdiğiniz meyve ve sebzeleri dalından koparıp gönül rahatlığı ile yemekten geçer.

Hobi bahçesi emin olun size çok şey öğretecektir… Doğa en iyi öğretmendir… O bitkilerin sorumluğunu almak azimle sabırla meyve vermelerini beklemek hem en iyi eğitim süreci hemde en büyük mutluluktur…

Kışın balkonunuzda bitkilerinizi koruyabileceğiniz minik bir sera yapabilirsiniz. Buradaki videoda balkonda nasıl küçük sera yapıldığı anlatılmış inceleyebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara