Ağaç verimliliği arttımak için ilk başta bahçe yapılacak tarlanın derinlemesine havalandırılması gerekmektedir. Ağaç verimliliğinin kurallarından bir budur. Dikim yapılacak tarla en iyi şekilde hesaplanıp damalama yapılmalıdır. Ağaç fidanlarının çukurları yeterli şekilde açıldıktan sonra fidanın kapatılacak olan toprağına KAOLENİ toprak düzenleyici ile karıştırılıp fidanların aşı tarafları güneş gören kısma çevirilip aşılar toprak seviyesinde kalacak şekilde dikilir.

Ağaç verimliliğiAğaç Verimliliği için Hasat Sonrası Bakım

İyi bir bahçe yetiştirmek ilk başta dikim damalamadan geçer. Dikimi yapılan ehli kişiler tarafından taşlandırma kesimi yapılmalıdır. Fidanlar periyodik olarak Kaolin Kili ile iyice kaplanıp dış etkenlerden korunmalıdır. Ağaç verimliliği arttırmak için yetişkin hale gelen meyve ağaçları güz dönemine girildiğinde bir ton suya 40 ton kaolin kili + 1 kg sıvı bakır provizatöre konularak uygulama yapılır. Bu mücadele ağaç yüzeyinde bulunan mantarı yok eder. Ve kabuk altı larva mücadelesidir. Bu uygulama kış sezonunda iki sefer yapıldığında daha iyi sonuç alınmıştır. İlkbahar mücadelesi meyve ağaçları uyandığında gözler fare kulağı kadar olduğunda uygulanır. Yaz sezonunda yapılan uygulamalarda haşerelerle yapılan mücadelenin yanında ağacın sıcaktan stresse girip fotosenteze girmesini engeller. Ve tüm sezon ağaç gelişimini durdurmaz. Üzerindeki meyvelerin güneşe bakan kısımlarında güneş yanıkları oluşmaktadır. bu güne yanıklarının oluşmasını kesinlikle engeller. Kille birlikte uygulanan gülleci bulamacı ve içerisindeki diğer mineraller sayesinde tüm sezonu ağacı strese sokmadan doğal bir şekilde üretim sağlanır.

Ağacın tamamında ince bir zar tabakası oluşur.Bu sayede ağaç ve meyve zararlı haşerelerden korunmuş olur. İçerdiği mineraller sayesinde yaprak gübresi görevini layikliğiyle yerine getirir. Kullanım süresi hava ve yağış şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Hasat 20 – 25 gün kala uygulama kesilir. Ve hasat yapıldıktan sonra gelecek yıl meyve gözlerinin korunması için ağaçlar iyice kaolin kili ile kaplanır. Siz değerli üreticilerimizin bereketli bir sezon geçirmesi bilinçli bireylerden geçer her geçen yıl kaolin kilinin değerinin anlaşılması ülke ekonomisin ve siz değerli müşterilerimizin emeğini almasından dolayı mutlu ve huzurluyuz. Tüm çifçilerimizin mahsülü bereketli bir yıl olması tüm ülkemiz için önemlidir. Facebook sayfamızdan bilgilendirici yazılarımıza ulaşabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTıkla Ara